Gljive
Na području Varaždinske županije rastu pojedine vrste gljiva koje su strogo zaštićene. To su vrste koje su ugrožene i rijetke, odn. vrste kojima na bilo koji način prijeti izumiranje.
Zakon o zaštiti prirode zabranjuje branje, rezanje, sječu, iskopavanje, sakupljanje ili uništavanje jedinki strogo zaštićenih biljaka, gljiva, lišajeva i algi iz prirode u njihovom prirodnom području rasprostranjenosti.
Gljive su jedna od najslabije istraženih skupina organizama u Hrvatskoj. Iako se mnogi ljudi bave gljivarenjem i sabiru plodišta jestivih gljiva, vjerije se da je do sada zabilježeno tek 20% vrsta. Naime, ono što je većini poznato ka „gljiva“ njezin je manji, nadzemni dio (plodište) koji služi razmnožavanju. U plodištu se razvijaju spore pomoću kojih se gljive rasprostiru. Pravo tijelo gljive (micelij) skriveno je u tlu i sastoji se od spleta nitastih stanica – hifa. Hife prorastaju svoj obrok, bio to sloj suhog lišća, stablo, uginula životinja ili neka druga organska tvar.
Gljive su vrlo važni članovi ekosustava, razlažu uginule organizme i vraćaju tlu mineralne tvari neophodne za rast i razvoj biljaka. Mnoge gljive žive u mikorizi – simbiotskom odnosu s drvenastim biljkama poput smreke ili hrasta.
- OŽUJKA Hygrophorus marzuolus
- SOČNA VODOLJUPKA Pachyella pseudosuccosa
- CRNO-BIJELI HRČAK Helvella spadicea
- ČEŠKA SMRČKOVICA Ptychoverpa bohemica
- GOLEMA PODVIJENKA Leucopaxillus giganteus
- NEJASNA GOMILICA Pyronema dubium