Povodom Međunarodne noći šišmiša: Što učiniti kad šišmiš uleti u kuću?
Iako se nekome ulijetanje šišmiša u prostoriju može činiti kao neugodno iskustvo, nema razloga za paniku. Umirite se, ne stvarajte buku i ne pokušavajte uloviti ili udariti šišmiša dok je u letu.
Kod ulijetanja se najčešće radi o mladim jedinkama koje su zabunom ušle u prostoriju u potrazi za skloništem, stoga je najbolje otvoriti sve prozore i vrata koja vode u vanjski prostor. Šišmiš uglavnom shvati da se nalazi na pogrešnom mjestu te u kratkom vremenu sam pronađe izlaz. Ne brinite ako leti blizu vas, ostanite mirni uza zid ili vrata te ostavite svjetlo kako biste mogli promatrati šišmiša i uvjeriti se da je izletio iz prostorije.
Ako šišmiš ipak ne uspije sam pronaći izlaz, bit će mu potrebna vaša pomoć. Šišmiši ne napadaju ljude, ali mogu se pokušati braniti ugrizom pa je najbolje najprije staviti zaštitne rukavice. Pričekajte da se šišmiš smiri te ga poklopite plastičnom čašom, kutijicom ili nekom drugom posudom, a zatim pažljivo umetnite komad kartona ili časopis između podloge i posude. Ako se šišmiš nalazi na mjestu gdje ga nije moguće poklopiti posudom, dovoljno ga je nježno prekriti krpom, majicom ili sličnom tkaninom kroz koju šišmiš neće moći progristi i za koju mu se neće zakvačiti kandžice. Šišmiša iznesite u vanjski prostor, a posudu ili krpu sa šišmišem postavite na povišeno mjesto (primjerice stablo, ogradu i sl.) i otklopite je.
Više informacija pročitajte na: https://tragus.hr/sismis-u-prostoriji-sto-uciniti/