Aktivnosti uklanjanja prave svilenice
Jedna od invazivnih stranih vrsta koju djelatnici Javne ustanova „Priroda Varaždinske županije“ aktivno uklanjaju s odabranih prioritetnih lokacija u sklopu projekta „Čupaj, kosi, invazivce iz prirode odnosi“ je i prava svilenica (Asclepias syriaca), u Hrvatskoj poznata i pod nazivima cigansko perje, dubac svilni, papiga-cvijet, svionica ili kinder. Kao ukrasna biljka, ova je vrsta unesena u Europu još u 17. stoljeću, od kada se u prirodi značajno proširila, postajući ozbiljnom prijetnjom u očuvanju bioraznolikosti.
Naime, mirisni cvjetovi ove vrste privlače velik broj oprašivača te ih time odvlače od zavičajnih vrsta i ugrožavaju njihov opstanak. Stvarajući guste pokrove, prava svilenica vrlo brzo zauzima stanište zavičajnim vrstama, te osim toga stvara zasjenu i konkurira za ključne životne resurse. Ova vrsta ima i alelopatski učinak, odnosno izlučuje kemijske tvari koje sprječavaju rast drugih vrsta u blizini. Svi dijelovi biljke sadrže otrovni mliječni sok koji stoka ne može probaviti, a kod čovjeka može izazvati kontaktni dermatitis.
Budući da biljka razvija mnogobrojne sjemenke koje se lako prenose vjetrom te zadržavaju klijavost i do četiri godine, potpuno uklanjanje prave svilenice zahtjevan je proces. Biljka se razmnožava i vegetativno putem podzemne stabljike, što također otežava njezino uklanjanje. Učestala košnja, što bliže tlu, provodi se svaka 2–3 tjedna tijekom vegetacijske sezone (od 15. svibnja do 15. rujna), a njome se uklanjanju nadzemni dijelovi biljke koji hrane podanak, sve dok se biljka s vremenom trajno ne iscrpi i ukloni. Aktivnosti uklanjanja prave svilenice provodit će se u periodu od 2024. do 2027. godine na dvije odabrane prioritetne lokacije u Varaždinskoj županiji.